Ramowy plan dnia dla dzieci 5 letnich

CZAS

AKTYWNOŚĆ DZIECI

7.30-8.00

Schodzenie się dzieci do przedszkola. Krótkie kontakty z Rodzicami. Zabawy integrujące grupę. Zabawy dowolne wg zainteresowań dzieci.

Zajęcia w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

8.00-9.00

Zabawy swobodne odpowiadające zainteresowaniom dzieci. Zabawy manipulacyjne, konstrukcyjne, tematyczne. Indywidualna praca z dzieckiem. Rozmowy swobodne, kierowane na tematy zgodne z zainteresowaniami dzieci.

Ćwiczenia poranne.

9.00-9.30

Przygotowanie do śniadania (czynności higieniczne, samoobsługowe, porządkowe, pełnienie dyżurów).

Śniadanie.

Nabywanie nawyku zdrowego odżywiania oraz umiejętności kulturalnego spożywania posiłków

9.30-10.00

Zajęcia edukacyjne z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb dziecka (20-30 min.)

10.00-10.15

Zabawy ruchowe (w tym relaksacyjne).

10.15-10.45

Zajęcia edukacyjne z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb dziecka (20-30 min.)

Ćwiczenia gimnastyczne (2 razy w tygodniu).

10.45-11.45

Pobyt na świeżym powietrzu.

Czynności samoobsługowe w szatni - wdrażanie do samodzielnego ubierania i rozbierania się w szatni.

Gry i zabawy ruchowe organizowane i swobodne, spacery.

Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w czasie zabaw i spacerów. Poznawanie środowiska przyrodniczego poprzez obserwację i odkrywanie.

W przypadku niesprzyjającej pogody zabawy ruchowe w sali.

11.45-12.30

Przygotowanie o obiadu (czynności higieniczne, samoobsługowe, porządkowe, pełnienie dyżurów).

Obiad.

Doskonalenie umiejętności posługiwania się sztućcami, nabywanie nawyku zdrowego odżywiania oraz umiejętności kulturalnego spożywania posiłków.

12.30-13.00

Odpoczynek poobiedni – słuchanie literatury dziecięcej, relaksacja.

13.00-15.00

Zajęcia i zabawy doskonalące i rozwijające umiejętności oraz zainteresowania dzieci. Zabawy swobodne zainspirowane przez dzieci. Gry i układanki stolikowe. Prace porządkowe. Kontakty z Rodzicami.