Ramowy plan dnia dla dzieci młodszych

RAMOWY PLAN DNIA DLA DZIECI MŁODSZYCH

CZAS

AKTYWNOŚĆ DZIECI

7.30-8.00

Schodzenie się dzieci do przedszkola. Kontakty indywidualne z rodzicami. Zabawy integrujące grupę, zabawy dowolne wg zainteresowań dzieci.

8.00-9.00

Zabawy swobodne odpowiadające zainteresowaniom dzieci. Zabawy manipulacyjne, konstrukcyjne, tematyczne. Praca indywidualna z dziećmi wymagającymi pomocy. Ćwiczenia doskonalące wymowę, ortofoniczne i słuchowe. Słuchanie utworów literatury dziecięcej. Zestaw zabaw ruchowych.

9.00-9.40

Czynności porządkowo - higieniczne.

Śniadanie.

Nabywanie nawyków kulturalnego spożywania posiłków.

9.40-10.20

Zajęcia edukacyjne z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb dziecka.

Zestaw ćwiczeń ruchowych – dwa razy w tygodniu.

10.20-11.45

Pobyt na świeżym powietrzu. Gry i zabawy ruchowe organizowane i swobodne, spacery.

Czynności samoobsługowe w szatni - wdrażanie do samodzielnego ubierania i rozbierania się w szatni.

Poznawanie środowiska przyrodniczego poprzez obserwację i odkrywanie.

11.45 – 12.00

Przygotowanie do obiadu (czynności higieniczne, samoobsługowe, porządkowe, pełnienie dyżurów).

12.00 – 12.30

Obiad. Wyrabianie nawyków kulturalno – higienicznych, zachowanie bezpieczeństwa podczas spożywania posiłków.

12.30-13.00

Odpoczynek: słuchanie muzyki relaksacyjnej, literatury dziecięcej.

13.00-15.00

Zabawy ruchowe z wybranym elementem ruchu.

Podejmowanie przez dzieci różnorodnych form pracy według indywidualnych potrzeb i zainteresowań, gry i zabawy stolikowe. Słuchanie opowiadań, bajek, zabawy rytmiczno-muzyczne. Prace porządkowe.